
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 310 mV |
| Min Input Voltage | 1.7 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 35 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 25 mV |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 630
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14352
Ext.Price$0.14352
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14352 | $0.14352 |
| 10 | $0.12826 | $1.28260 |
| 50 | $0.11462 | $5.73100 |
| 100 | $0.10169 | $10.16900 |
| 500 | $0.09021 | $45.10500 |
| 1000 | $0.08612 | $86.12000 |
| 3000 | $0.08222 | $246.66000 |
| 5000 | $0.07781 | $389.05000 |
